2021-04-16 13:01:44• hírek • MTI

Volt törvényhozók perelték be a parlamentet speciális nyugdíjaik eltörlése miatt

Képünk illusztráció. Forrás: Flickr.com
Képünk illusztráció. Forrás: Flickr.com

Romániában több mint 120 volt törvényhozó perelte be az utóbbi napokban a parlamentet, amiért egy februárban megszavazott törvény alapján beszüntette több százezer forintnak megfelelő speciális nyugdíjaik folyósítását.

A G4Media hírportál szerint ezen a héten 122 volt szenátor és képviselő - köztük a jelenlegi kormány fő erejét képező Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a korábbi Szociáldemokrata Párt (PSD) számos ismert tisztségviselője - emelt panaszt az ország húsz bíróságán. A Hotnews.ro portál további hét Beszterce-Naszód megyei volt honatya által indított perről tudósított.


A témával foglalkozó hírforrásoknak nyilatkozó volt törvényhozók arra hivatkoztak, hogy a törvény visszamenőleges hatályú, szerzett jogot töröl el, amikor beszünteti a már korábban megítélt parlamenti nyugdíj-kiegészítések kifizetését.


A kétkamarás román parlament együttes ülése februárban nagy többséggel fogadta el a törvényhozók speciális nyugdíjának eltörlését, miután a tavaly decemberi parlamenti választási kampány központi témájává vált a katonáknak, rendőröknek, titkosszolgálati ügynököknek, bíráknak, ügyészeknek, pilótáknak, diplomatáknak, pénzügyőröknek és törvényhozóknak járó - az átlagos öregségi járandóság többszörösére rúgó - speciális állami járandóságok ügye.


A februári szavazáson az összes különnyugdíj eltörlését szorgalmazó Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nem vett részt, "szemfényvesztésnek" minősítve a speciális juttatások összértékének alig 1,38 százalékáról rendelkező döntést.


Turos Lóránd, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője rámutatott: 825 volt képviselő és szenátor speciális nyugdíja havi 4,5 millió lejjel terheli meg a költségvetést. Ez átlagosan havi 5455 lejes extra juttatást jelent. Az átlagos öregségi nyugdíj havi 1500 lejre tehető Romániában. A törvény kihirdetését ezúttal senki sem hátráltatta előzetes normakontroll igénylésével, de az alkotmánybíróság a már hatályos törvényeket is alaptörvénybe ütközőnek minősítheti és hatályon kívül helyezheti, ha egy peres eljárás keretében valamely bíróság utólag kér alkotmányossági vizsgálatot.


Az alkotmánybíróság már többször "megmentette" a kivételezettek luxusnyugdíjait, megakadályozva a lefaragásukról, vagy eltörlésükről hozott törvények hatályba lépését.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: